Trijumf Crne Gore u velikom stilu

Fudbaleri Crne Gore ubjedljivo su savladali Kazahstan sa 5:0 (1:0) u meču drugog kola Grupe E kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. To je prvi trijumf crnogorske reprezentacije, nakon startnog remija u Klužu sa Rumunijom (1:1). Kazahstan je doživio prvi poraz, nakon što je u prvom kolu u Astani igrao sa Poljskom 2:2.

“Sokoli” su sinoć odigrali fantastičan meč i pružili jednu od najboljih partija od formiranja reprezentacije. Od starta se vidjelo da je stručni štab dobro analizirao igru Kazahstana koji je potpuno zaustavljen i na kraju iz Podgorice ispraćen sa pet golova.

Izabranici Ljubiše Tumbakovića igrali su strpljivo u prvom poluvremenu, imali inicijativu cijelo vrijeme, ne dozvoljavajući protivniku da poveže svoje redove. Lopta je većinu vremena bila na polovini Kazahstana, a naš golman Mladen Božović praktično nije imao posla pošto gosti nijesu uputili nijedan šut u okvir gola za svih 90 minuta.

“Sokoli” su odlično “kidali” igru protivnika na sredini, a u napadu igrali strpljivo i najviše prijetili sa krila. Bolja igra se isplatila u 24. minutu kada je mrežu Kazahstana načeo Žarko Tomašević. Defanzivac belgijskog Kortrijka je nadskočio čuvare i proslijedio loptu u mrežu iza leđa golmana Stasa Poktolova.

Do odlaska na odmor Crna Gora je nastavila u istom ritmu, napadi su nastavljeni, ali rezultat se nije mijenjao.

U nastavku utakmice je viđena goleada, za potpuno oduševljenje oko 8.000 hiljada navijača na Gradskom stadionu u Podgorici.

Prednost je duplirao vezista Brage Nikola Vukčević, koji je u 59. minutu iskoristio ubacivanje Damira Kojaševića i glavom, na skoro identičan način kao Tomašević, savladao kazahstanskog golmana.

Samo pet minuta kasnije, Stevan Jovetić je krunisao sjajnu akciju naših fudbalera i povisio na 3:0. Marušić je ušao u protivnički šesnaesterac po desnoj strani, poslao loptu po zemlji u peterac, a Jovetić bio brži defanzivaca gostiju i još jednom matirao Poktolova.

Četvrti gol postigao je Fatos Bećiraj nakon dobro odigrane kontre. Lopta je došla do Vešovića na lijevoj strani, vezista Rijeke bio je brži od golmana Kazahstana i proslijedio loptu do Bećiraja, koji je bio spretniji od gostujućih defanzivaca i zatresao nebranjenu mrežu za potpunu euforiju na tribinama.

“Sokoli” se ni tu nijesu zaustavili. Kojašević je izborio korner, koji je upravo on izveo, a iz ugla je pronašao Stefana Savića na prvoj stativi, koji je glavom zatresao mrežu i postavio konačan rezultat.

Kazahstanci su tek nakon petog gola uspjeli da zaigraju, ali do kraja nije bilo više uzbuđenja.

I Rumuni slavili 5:0

U drugom meču naše grupe koji je odigran u istom terminu, Rumunija je na gostovanju u Jermeniji takođe ostvarila ubjedljivu pobjedu i slavila identičnim rezultatom – 5:0.

Meč nije mogao gore da počne po domaću selekciju. Malakjan je u trećem minutu skrivio penal i zaradio crveni karton, a siguran izvođač najsrtožije kazne bio je Nikolae Stačiju.

Brojčanu prednost, ionako oslabljenog rivala neigranjem povrijeđenih zvijezda Henrika Mhitarjana i Jure Movsisjana, Rumuni su potpuno iskoristili i do poluvremena postigli još tri gola. Adrijan Popa je u 10. minutu duplirao prednost gostiju, minut kasnije pogodio je Razvan Marin, a Stančiju je svoj drugi gol postigao u 29. minutu. Konačan rezultat postavio je Aleksandru Čipčiu u 59. minutu.

Naša selekcija nakon dva kola ima četiri boda, kao i Rumunija, Kazahstan je ostao na jednom bodu, dok je Jermenija bez bodova.

Crna Gora će kvalifikacije nastaviti u utorak u Kopenhagenu duelom sa Danskom.